24.08.2016

Čo uvidíte a Zažijete:

  • Zbojnícku studničku v Dedovke – prameň s legendou o zbojníkovi Jakubovi Chliastakovi
  • Stredisko Snowparadise Veľká Rača – mnohé adrenalínové atrakcie ako napr. jazdu na najdlhšej bobovej dráhe v strednej Európe
  • Rozhľadňu na Veľkej Rači – 1236 m n.m., krásne panorámy od Lysej hory až po Tatry

Iba 50 m od parkoviska v Dedovke smerom do centra Oščadnice nájdete Zbojnícku studničku s príjemným posedením. Viaže sa k nej zaujímavá povesť, o ktorej sa dozviete priamo na mieste. Do letného centra zábavy Snowparadise Veľká Rača sa môžete dostať pešo alebo lanovou dráhou, ktorá je pre mnohých nezabudnuteľnou vyhliadkou po okolitej krajine. Nenáročná pešia trasa vedie z Dedovky po vykosenej označenej zjazdovke až priamo k atrakciám. Čas výstupu je 0:45 hod. V stredisku si každý návštevník príde na svoje.
Pre tých najmenších je tu bezplatné lanové centrum umiestnené v strede areálu. Okrem rôznych preliezok, lán a iných zaujímavostí tu nájdete aj miesta s úchvatnými výhľadmi na okolitú kysuckú krajinu. Všade okolo sú umiestnené lavičky, prírodné sedenia a miesta na oddych, kde si môžete urobiť svoj vlastný rodinný piknik. Je na vás, či si jedlo prinesiete so sebou, alebo si niečo zakúpite v jednom z dvoch stravovacích zariadení nachádzajúcich sa v blízkom okolí.

Málokto možno vie, že Oščadnica patrila k najvýznamnejším zbojníckym centrám, a to nielen v rámci Kysúc, ale i v celej karpatskej oblasti. Práve tu v minulosti pôsobila zbojnícka skupina, ktorej velil najskôr Tomáš Uhorčík a neskôr aj samotný Juraj Jánošík. Väčšina členov Jánošíkovej družiny boli práve Kysučania. Zbojníci sa koncentrovali predovšetkým v okolí vrchu Veľká Rača, kde ukrývali aj mnohé svoje poklady, ktoré sú tam vraj ukryté dodnes. Kysuce boli krajom priam šitým pre zbojníkov. Náročný horský terén, husté lesy, početné samoty a odľahlé salaše poskytovali zbojníkom útočisko pred prenasledovateľmi. Blízka poľská hranica bola zárukou stabilného prísunu koristi. Začiatkom 18. storočia zbojníci neobmedzene vládli obci aj jej okoliu.
Kto bude mať chuť a energiu, môže si s celou rodinou vyjsť práve po spomínaných zbojníckych cestičkách až na vrch Veľkej Rače. Dĺžka výstupu je 1:10 hod. V nadmorskej výške 1236 m tu nájdete rozhľadňu s ružicou, ktorá vám pomôže zorientovať sa v okolitých pohoriach. Nádherná panoráma bude pre vás silným zážitkom a verte, že sa vám ani nebude chcieť ísť naspäť. Okrem kríža s posedením môžete navštíviť aj štýlovú chatu, ktorá je už na poľskej strane. Platiť môžete aj v eurách. Odmenou pre deti (do 15 rokov v sprievode aspoň jedného rodiča), ktoré vyšli až na vrch Veľkej Račebude pečiatka, ktorú dostanú v Poľskej chate. Vďaka nej budú mať jednu jazdu na bobovej dráhe zadarmo. Čas zostupu späť do strediska je 0:45 hod. (v prípade, že vás v čučoriedkovej sezóne nezdržia početné kríky s týmito sladkými plodmi rastúcimi popri ceste.) Ďalších 0:30 hod. vám zaberie cesta späť na parkovisko do Dedovky. Pokiaľ nechcete ísť pešo, môžete využiť lanovú dráhu.

Chcete viac informácií? Napíšte na kamilka@kamilka.sk

Zavolajte nám už dnes
0907 802 803