24.08.2016

Čo uvidíte a zažijete:

  • Stredisko Snowparadise Veľká Rača – atrakcie ako napr. jazda na najdlhšej bobovej dráhe v strednej Európe
  • Skalné diery – ojedinelý prírodný úkaz
  • Výstup na vrch Veľkej Rače 
  • Putovanie do Starej Bystrice – k orloju (najvyššia socha na Slovensku)

Do strediska – Dedovky sa dostanete z centra po cca 4 km. Už pred vstupom do strediska vás privíta krásne miesto so Zbojníckou studničkou, kde si môžete posedieť a načerpať energiu na celodenné potulky po okolí. Po krátkej zastávke pri studničke môžete pokračovať pešou trasou priamo po upravenej zjazdovke do zábavného a oddychového areálu strediska Snowparadise Veľká Rača. Zaberie vám to 0:45 hod. Máte však aj možnosť vyviezť sa štvorsedačkovou lanovkou, (prípadne aj váš bicykel) z ktorej zažijete malebný pohľad na okolie z niekoľkometrovej výšky. Hore budete za 10 min.

Priamo v stredisku na vás čakajú romantické miesta na oddych a relax. Pre odvážnejších sú tu rôzne adrenalínové atrakcie. Kto ešte nevyskúšal najdlhšiu bobovú dráhu v strednej Európe, má možnosť to zrealizovať práve na tomto mieste. Hoci na Veľkej Račinie je džungľa, predsa tu nájdete tarzaní zvoz na lane – Karolšus. A po oddychu, či už aktívnom alebo pasívnom môžete pokračovať ďalej – smerom na vrch Veľkej Rače. Po vrstevnici miernym stúpaním sa dostanete až ku skalným dieram, ktoré sú zaujímavé práve svojím zložením.

Pre niekoho obyčajné diery v zemi, pre tých, čo sa vyznajú trochu v geológií významné miesto. Jaskyne sú bežné v krasovom území teda v takom, kde je dominantnou horninou vápenec. Vznikajú chemickým zvetrávaním (rozpúšťaním vápenca). Čo však robia naKysuciach vo flyšovom pásme, kde sú iba pieskovce a ílovce? Tento úkaz je však veľmi ojedinelý. Ku skalným dieram sa viaže jedna povesť, ktorá vás možno zaujme a prekvapí tým, čo všetko sa na tomto území v minulosti odohrávalo. Viac o spomínanej povesti si prečítate priamo na mieste.

Od skalných dier pokračujete až na vrch Veľkej Rače. Celá trasa od strediska až po vrchRače zaberie 1:10 hod. Vo výške 1236 m n.m. sa môžete kochať krásnymi výhľadmi po okolitej krajine. Po oddychu na rozhľadni alebo v poľskej chate si to môžete nasmerovať rovno do Starej Bystrice. Čas zostupu je 2:55 hod. a po označenej trase sa dostanete až priamo na námestie k unikátnemu Slovenskému orloju.

Pokiaľ nebudete mať už energiu vrátiť sa späť, pretože čas výstupu je 3:25 hod., môžete sa do Oščadnice vrátiť autobusom SAD. Treba vystúpiť na zastávke Oščadnica – Spoločenský dom a odtiaľ prejsť na druhú stranu cesty. Po cca 20 m prídete na ďalšiu zastávku s rovnakým názvom. Odtiaľ sa už dostanete smerom do centra obce Oščadnica.

Chcete viac informácií? Napíšte na kamilka@kamilka.sk

Zavolajte nám už dnes
0907 802 803